Categories Menu

EFT

b7

 

 

EFT je zkratka  pro anglický název Emotional freedom technics, což se překládá jako techniky emoční svobody.

Emoční svoboda.

Co si pod tím představit?

Když bychom např. chtěli jet na dovolenou, kam se nedostaneme jinak než letadlem, ale bojíme se létat,  strach nám zabrání prožít prima dovolenou, po které toužíme. Někdy nám strach nedovolí  navázat vztah s partnerem, protože se bojíme, že se zase spálíme a vztah nevyjde.  Anebo se bojíme změnit práci, i když nás ta stávající už nebaví. Emoční svoboda tedy znamená, že se zbavíme negativních emocí, které nás omezují, a my můžeme žít  volně a svobodně a nejsme omezeni strachem, obavami, úzkostmi …

Podstata metody EFT

Znáte akupunkturu? Už  do vás  někdy zabodali  jehličky a vy jste  se zbavili např. bolesti zad? Nebo jste pracovali  s akupresurou a pomocí prstů jste stimulovali body, abyste se zbavili rýmy? Čínské dávné znalosti, využívané v akupunktuře a akupresuře, se využívají v EFT. Na některé akupresurní  body se poklepává při  procesu terapie a zároveň se přitom vyjadřují  negativní emoce, která nás  trápí. Např. se bojíme létat letadlem. Máme strach, že letadlo spadne a my se v něm zabijeme. Poklepáváme na akupresurní body a říkáme: bojím se, že letadlo spadne. To opakujeme tak dlouho, dokud nás strach nepřejde. Opravdu to funguje. 

Jak  EFT vzniklo?

V roce 1979 Dr. Roger Callahan pracoval s pacientkou, která trpěla silnou fobií z vody. Nemohla se ani koupat a její fobie se stále zhoršovala. Při jednom sezení  si postěžovala, že ten strach z vody cítí až v žaludku. Dr. Callahan vyzkoušel experiment a poťukával ji  na akupresurní bod žaludku. Fobie okamžitě zmizela. Dr. Callahan tak objevil souvislost mezi meridiánovými drahami a negativními emocemi.   Po dlouhodobých výzkumech  vytvořil metodu TFT, která se využívala při léčbě veteránů válek, pomohla i  při léčení postižených po atentátu na newyorská dvojčata. Inženýr  Gary Craig se metodu TFT naučil a výrazně ji zjednodušil - a tím vznikla metoda EFT, jejíž jednoduchou verzi se může naučit každý.