Strach ze samostatné jízdy na koni
Téměř každý má z něčeho strach. Pracovala jsem s klientkou, která byla vášnivá jezdkyně na koni. Stěžovala si, že poslední dobou se bojí jezdit na koni na projížďku sama. Co kdyby spadla s koně, něco se jí stalo a nikdo by ji nenašel? Kvůli tomuto strachu přestala jezdit sama, vždy musel někdo jet s ní. Zjistila jsem, že před nějakou dobou s koně opravdu spadla. Ťukaly jsme všechny emoce, které se týkaly tohoto pádu (jsem nešikovná, bylo to bolestivý...) Pak jsme se věnovaly jejím strachům. Zpracovávaly jsme obavy z její samostatné jízdy. Výsledkem práce bylo to, že tato mladá žena si opět užívá vyjížďky na koni beze strachu.
Fobie z hadů
Přišla ke mně paní, která měla problém s hady. Nejenže jí vadilo vidět hada živého, ale měla problém být i v místnosti, kde byli hadi vyobrazeni v knize. Krize přišla tehdy, když našla zmiji na verandě svého domu. Pracovaly jsme na emocích, které v ní hadi vyvolávali. Pak jsme řešily příčinu fobie. Hledaly jsme počátek jejích strachů z hadů. Vzpomněla si, že když jí bylo 12 let, dostala knížku o zvířatech, kde byli hadi vyobrazeni velmi věrně na několika stranách. Obrázky ji fascinovaly, proto si je jako dítě často prohlížela, až z nich dostala strach. Po odeznění všech nepříjemných pocitů jsme udělaly metodu rozhodnutí. Po dvou sezeních klientka reagovala na obrázky hadů v knize naprosto klidně, nevzbuzovaly v ní žádné emoce, naplánovala si návštěvu ZOO s dětmi, chtěla s nimi jít do terária.
Koktat není nutné
Přišel ke mně mladík, který měl problém s koktáním. Řekl, že nejhorší pro něj je, když má mluvit ve škole před třídou, má strach, že při závěrečných zkouškách ze sebe nic nevymáčkne. Pracovali jsme na i na strachu z kontaktu s cizími lidmi, na studu z koktání, na tom, že mu vadí posměch ve škole…. Po dvou konzultacích ho všechny strachy opustily, přestal se bát mluvit s cizími lidmi, začal mluvit plynule a zadrhávání se objevilo jen výjimečně. Byl velmi spokojený a mnohem sebevědomější.
Strach ze sexu
Přišla za mnou mladá žena na mateřské dovolené, která si nerozuměla s manželem. Ze začátku jsme řešily, že mají s manželem problémy, ale bojí se o nich s ním mluvit, protože má strach z reakce manžela. Stěžovala si, že je ve vztahu pasivní, že se neumí postavit za své názory, že se jí dotkne jakákoliv kritika. Začaly jsme ťukat, že se bojí o problému mluvit, protože kdyby manželovi oponovala, mohl by ji opustit. Dál jsme řešily, že má strach ze samoty, strach, že vztah nevydrží. Až asi 15 minut před koncem konzultace mi sdělila, že hlavní problém, o kterém se bojí s manželem mluvit, je nespokojenost v sexu. Na druhé sezení přišla klientka vysmátá, spokojenější, říkala, že se doma uvolnilo velké napětí, že se cítí mnohem líp, jen kdyby se vyřešil problém sexu. Po další konzultaci odcházela spokojená, uvolněná a těšila se, jak to nové uvolnění s manželem „vyzkouší.“
Mám strach chodit ven, bojím se, že omdlím
Přišla ke mně mladá žena, která řešila několik problémů: někdy měla takový strach, že se jí venku něco stane, že nebyla schopná jít ven a zařídit cokoliv pro rodinu, dojít pro dítě do školy… další, co jí hodně vadilo, že nebyla schopná jít sama k lékaři. Řekla mi, že je asi zralá na psychiatra, že opravdu neví, co má dělat. Tento stav trval několik let. Nejdřív jsme řešily strach z návštěvy u lékaře. Žena mi řekla, že když čekala druhé dítě a byla ve třetím měsíci, ležela v nemocnici s trombózou. Lékař jí řekl, že když se zákrok nepovede, když tak zůstane na stole. Od té doby měla strach ze smrti. Takže jsme zpracovávaly všechny emoce, které s tím souvisely. Když přišla žena na druhou konzultaci, všechny nepříjemné stresy ze smrti pominuly, ani si na ně nevzpomněla, ale pořád ji trápily strachy z toho, že venku ve městě omdlí. Paní si až při druhém sezení vzpomněla, že v šestinedělí měla silnou angínu a opravdu u lékaře v čekárně omdlela. Oťukaly jsme všechny emoce, které tehdy prožívala po omdlení. Pak jsme dořešily další obavy - strach řídit auto, protože by se jí mohlo udělat špatně a strach chodit do města, aby neomdlela. Paní se ozvala až po nějaké době. Říkala, že si občas sama ťuká, situace se výrazně zlepšila, chodí i na masáže. Po třech měsících jsem ji potkala ve městě. Byla nadšená, spokojená. Všechny problémy odezněly, užívá si to, že se může procházet kdekoliv bez jakýchkoliv obav. Na strachy z návštěv u doktora si ani nevzpomene. Řekla mi, že si vůbec nedovedla představit, že by se mohla mít takhle dobře.
Strach ze zkoušek v autoškole
Mladá žena měla dělat zkoušky v autoškole a měla strach, že neudělá testy a jízdy. Bála se, že když neudělá zkoušky, bude za blbce, že bude muset zase platit za nové zkoušky, bude se cítit mizerně, že se bude každý vyptávat, jak to udělala a ona se bude cítit trapně, když bude říkat, že ne. Den před zkouškami jsme zkusily Faster EFT (zrychlené EFT) na všechny tyto strachy a po 20 minutách se začala tak smát, že jí až tekly slzy. Úplně se uvolnila a přestala se bát. Druhý den s přehledem a v klidu zkoušky udělala.
Neschopnost šéfové dávat jasné příkazy
Žena na vrcholové pozici trpěla tím, že nebyla schopná dát jasný příkaz a často radši vykonávala práci za své podřízené, než aby přesně řekla, co od nich očekává. Pracovaly jsme s EFT se strachem říct podřízeným, co chce, se strachem, že se ztrapní, že ji podřízení neposlechnou… Pak jsme zjistily, že příčina této neschopnosti se ukrývá už v dětství, kdy ji jednou před dětmi její otec tak ztrapnil, že se bála před ostatními líp vyjadřovat. Po ťukání jsme se neviděly asi jeden měsíc, pak se mi žena ozvala a řekla mi, že v práci je to v pořádku a příkazy jí nedělají problém.
Konflikty se šéfovou
Žena trpěla velkými strachy, které začaly v době, kdy její šéfová jí nenechala ani chvilku na klidnou práci, nechávala si otevřené dveře, aby viděla, jak její podřízená pracuje. Žena musela dělat práci i za svou šéfovou, která svými postupy terorizovala celé oddělení. Počase ji odvolali, ale ženě zůstaly velké psychické problémy i rok poté. Zpracovávaly jsme všechny situace, které se šéfové týkaly: pocit, že ji šéfová zneužívala, vztek, že musela dělat práci za ni, přepracovanost, únavu, svíraní hrudníku… Po dvou konzultacích se žena cítila uvolněně, stresy z bývalé šéfové pominuly, v práci je v pohodě.
Strach mluvit před kolegy na poradách
Mladá žena, která pracuje na perspektivní pozici, měla problém - měla strach mluvit na poradách před kolegy. Ťukaly jsme: Mám strach, že se před kolegy zakoktám. Radši mlčím, než abych se ztrapnila koktáním. Mám strach, že mi šéf dá padáka, protože se neumím vyjadřovat před cizími lidmi. Zpracovaly jsme strachy, které ji v práci omezovaly. Teď se cítí klidná, strachy pominuly.
Problém s alimenty
Přišla ke mně žena, která má z prvního manželství syna. Její bývalý manžel požádal u soudu o snížení alimentů (které byly i tak velmi nízké). Sezení probíhalo dopoledne ve stejný den, kdy odpoledne měla stání u soudu. Řešily jsme především vztah ženy k bývalému manželovi. Zpracovávaly jsme strach, stres, respekt, ale i pocity podřadnosti, nepohotovosti… Také strach, že informace může zneužít proti ní, že by ho mohl chtít syna do své péče a nejistotu, jak budu obhajovat u soudu sebe i syna. Udělaly jsme i metodu rozhodnutí: rozhoduji se být klidná, sebevědomá a v pohodě zvládnout jednání u soudu. Po pár dnech mi paní napsala, jak dopadla u soudu. Cítila se velmi dobře, byla klidná, manžela se nebála. Prý byl z jejího postoje rozhozený on. A nejlepší na tom bylo to, že alimenty na syna jí nebyly sníženy, ale naopak soud manželovi nařídil, aby alimenty platil vyšší.
Jak může EFT pomoci s problémy dětí
Děti mají někdy problémy, se kterými si mnohdy rodiče nevědí rady. Mohou je trápit noční můry, noční pomočování nebo různé strachy a fobie. Ve škole mohou mít problémy se spolužáky, s učením, s udržením pozornosti nebo s poruchami učení (dyslexií, dysgrafií, dysortografií).
Také někdy nesou těžko rozvod svých rodičů a špatně se s tím vyrovnávají.
Dítě, které nechtělo chodit „na velkou“
Pětiletý chlapec měl problémy se stolicí, chodil na záchod jednou za 14 dní. Když byl plný, málo jedl a pil, někdy měl i zamazané slipy a zvracel. U dětské lékařky půl roku před sezením dostal projímadlo, které působilo měsíc, pak se potíže vrátily. Maminka ho někdy i silou posadila na záchod, chlapec ječel, vzpíral se, nechtěl sedět na záchodě. Nejdřív jsem pracovala s maminkou, která se cítila napjatá, neustále se soustřeďovala jen na tento problém. Litovala ho, že má takové trápení. Po zpracování emocí se uklidnila a tento problém ji už tak nerozčiloval. Chlapec byl ideální klient, přestože mu bylo teprve pět. Skvěle spolupracoval. Zpracovávali jsme to, že mu vadí, že má zamazané slipy, že zatlačuje stolici dovnitř, že mu není příjemné, když se o jeho problému dospělí často baví, a především že se mu nechce chodit na záchod. Po prvním sezení se to trochu upravilo, chodil na záchod asi 3x týdně, už se tolik nevztekal. Po deseti dnech přišli s maminkou spolu znovu. Znovu jsme „oťukali“, že se mu nechce chodit na záchod a zpracovali pozitivní prohlášení, že bude chodit na záchod každý den ráno, když se bude vypravovat do školky s tatínkem. Ve dvou telefonických rozhovorech po 14 dnech a po měsíci mi chlapcova matka potvrdila, že chlapec je naprosto bez problémů, chodí každý den, někdy obden na stolici bez obvyklého vztekání.
Dítě, které nechtělo chodit do školy
Přišla ke mně maminka s šestiletou dcerou, která každé ráno před odchodem do školy brečela, že do školy nepůjde a že se bojí paní učitelky a že jí bolí bříško. Oťukala jsem, že se holčička bojí paní učitelky, že jí paní učitelka říká lajdáku, že jí paní učitelka říká, že doma málo čte, že jí nejde čtení, že ji paní učitelka nemá ráda, že si holčička myslí, že je paní učitelka strašidlo. Po ošetření všechny nepříjemné pocity zmizely, holčičku přestalo bolet bříško a paní učitelka se stala jejím vzorem. Do školy chodí ráda.
Náměsíčné dítě
Přišla za mnou maminka s osmiletou dcerou, která 4x až 5x týdně vstávala až třikrát za noc, chodila po domě a brečela a vůbec o tom nevěděla. Nejdřív jsme ťukaly, že jí vadí, že se mamka nemůže kvůli mně vyspat. Snažila jsem se zjistit, co dělá každý večer před spaním. Holčička říkala, že jí maminka čte pohádku a že se chce vždycky přitulit. Na otázku, jestli jí někdy bylo před spaním smutno, začal se jí třepat hlas a řekla, že jednou ji maminka večer za něco hubovala a řekla, že nemá čas, a ona se nemohla přitulit a před usnutím hodně brečela. Takže jsme ťukaly, že jí bylo smutno, že ji mamka hubovala a nemohla se jít přitulit. Pak jsme ještě řešily strach z cizí osoby v temné chodbě, když v noci musí na záchod. Nakonec jsme udělaly jsme metodu rozhodnutí: rozhoduji se spát celou noc klidně ve své postýlce. Od té doby už holčička ani jednou po domě necestovala a spí dobře.
Dítě, které se počůrávalo kvůli strachu ze školy
Maminka přivedla devítiletou holčičku, která se občas v noci pomočila. Většinou to bylo tehdy, když měla druhý den psát nějakou prověrku nebo diktát. Zpracovávaly jsme spolu, že se bojí, že zapomene naučenou látku, že nestihne psát diktát, že dostane špatnou známku. Když jsme skončily a ošetřily všechny negativní emoce, udělaly jsme pozitivní rozhodnutí, že všechno ve škole zvládne. Po konzultaci s matkou za 14 dní jsem se dozvěděla, že se nepomočila, do školy chodí v klidu, stíhá psát diktáty.
Strachy po zhlédnutí hororového filmu
Osmiletá holčička na letním táboře viděla nějaký hororový film. Víc jak dva měsíce se jí zdály různé děsivé sny, bála se při usínání. Zaměřily jsme se na strachy z usínání, z toho, když jde domu, když tam nikdo není. Zpracovaly jsme taky strach, že když se paní z hororu na ni podívá, zkamení. V noci se bála jedovatých hadů a pána (opět z hororového filmu). Nakonec jsme použily i metodu rozhodnutí: rozhoduju se v klidu usínat i spát celou noc. Zlé sny i strachy zmizely jak mávnutím kouzelného proutku už po prvním sezení a nikdy se nevrátily.
Pacienti léčení na onkologii a hematologii
Pracovala jsem s klientkou, která trpěla nádorovým onemocněním vaječníků a dělohy. Vyhledala mě kvůli strachům, které ji trápily v její nemoci a po jejich odstranění jsme řešily její stresy v rodině, trápila se rodinnou situací - žila v domě 20 let s tchyní, kterou nesnášela, a přišla na nevěru svého manžela. Po práci s EFT se zklidnila, začala s tchyní vycházet dobře a manželovi nevěru odpustila. Léčení probíhalo v klidu a bez stresů, všechny testy po chemoterapiích byly negativní, nyní je už několik let bez obtíží, opět začala chodit do práce.
Další klientka mi sama napsala:
„V listopadu roku 2009 mi byl diagnostikován difuzní velkobuněčný lymfom. S paní Lenkou Fleischmannovou jsem řešila svůj problém s nespavostí, nechutenstvím a některé rodinné problémy. Nespavostí jsem trpěla přibližně tři měsíce, bez léků jsem nebyla schopná usnout. Usínala jsem mezi druhou a třetí hodinou ranní, vstávala kolem osmé. Ihned po našem společném sezení jsem sice usínala později, ale spánek byl delší a podstatně kvalitnější, bez častého buzení. Během týdne se mi spánek upravil natolik, že jsem nemusela brát léky na spaní. Obdobné to bylo i s nechutenstvím. Velmi mi pomohla s vyřešením vztahu s mými příbuznými, který dle mého soudu negativně ovlivňoval můj psychický stav.“
Paní je dnes několik let po léčbě naprosto bez obtíží.