Categories Menu

Vytvořme si jaro v zimě

Tohle časté střídání počasí - chvilku mrzne a chumelí a pak se zas oteplí - to  rozhodně nepřispívá našemu fyzickému ani psychickému zdraví. Jsme často unavení, rozladění a někdy až deprimovaní.

Je ale zbytečné nechat se ovlivňovat negativními náladami. Je možné s tím něco udělat! Jednou z možností, která by se na první pohled mohla zdát poněkud úsměvná a zvláštní, je metoda energetické psychologie EFT (techniky emoční svobody). Její výsledky ale už ke smíchu nejsou. Zkušenosti ukazují, že její úspěšnost je kolem 90 %.

Tato v Česku relativně nová metoda kombinuje psychologii s akupresurou.  Pracuje s  problémy jinak, než je obyčejně člověk zvyklý. Terapeut poklepává klienta na různé akupresurní body na různých částech těla (na hlavě, v podpaží, na ruce) a klient u toho vyjadřuje negativní emoce.

Máte strach z výšek? Fobii z pavouků? Neuspokojivé partnerské vztahy? Nedůvěřujete svým schopnostem? Trápí vás starosti s dětmi? Tohle všechno tato metoda umí velmi efektivně řešit.

Představme si například, že náš malý prvňáček odmítá chodit do školy. Ráno brečí, bolí ho bříško nebo se vzteká, že do té pitomé školy nepůjde. Pokud bude s tímto dítětem pracovat EFT terapeut, zjistí, co se mu ve škole nelíbí, jak se přátelí (nebo nepřátelí) se spolužáky, co mu říká paní učitelka. Pak bude poklepávat na akupresurní body a dítě u toho bude říkat to, co ho trápí, např.: Vadí mi, že mi paní učitelka říká, že špatně čtu. Na 90 % ranní pláč a bolesti bříška zmizí a děcko bude do školy chodit bez problémů. Ve zbývajících 10% se příznaky velmi zmírní.

Nová metoda EFT jistě není všelék, ale je to jedna z velmi účinných možností, jak se zbavit zatěžujících negativních emocí a celý náš život zharmonizovat a i v zimě nastolit příjemnou optimistickou jarní náladu.